כולם מגנים את הפגיעה בשטרנהל…

כולם מצקצקים בלשונם ומגלגלים עיניהם לשמיים. אבל כשהאתר הזה, עליו כתבתי כבר לפני יותר משנה ופועל אלוהים יודע כמה זמן, קרא לציבור לעזור לו "לעצור את האנשים האלו", אז זה לא היה "דבר בלתי נסבל שאי אפשר לעבור עליו בשתיקה" או "התקפה מחליאה של אנשים מתועבים" או מעשה פסול "מבחינה חוקית ויהודית".

אני רואה בחומרה מיוחדת את הרמת ראשו של התוקפן ("סבתא תיזהרי") בכל פעם שתוקפנותו מוצאת לה את הביטוי הקונקרטי שלה ומגיעה לכותרות. מזל שהם לא טוענים שההתקפה נגד שטרנהל עצמה היא "עליית מדרגה בהסתה של מחרחרי השנאה מהשמאל הקיצוני". "צבא המשחררים הממלכתיים" נמצא באחריותם המוחלטת, וקיים כי מישהו מקשיב לדברים שלהם ולשתיקות שלהם ולפרשנות המעוותת והצבועה שלהם למילה "דמוקרטיה", אז שלא יתממו.

14 תגובות בנושא “כולם מגנים את הפגיעה בשטרנהל…

 1. קודם כל, זה לא מה שהיא אמרה. שנית, גם אם אני לא חושבת שמילת גברים זה משהו (ואני אגב כן חושבת שזה משהו, ולא מסיבות דתיות), אין בכלל בסיס להשוואה בין זה לבין מנהג שמטרתו וייעודו היחיד הוא למנוע מנשים להנות ממין. אגב, בניגוד למילת גברים, מעולם לא שמעתי על אישה שאינה שייכת לדת שהמנהג הזה מקובל בה שהלכה בגיל מבוגר כשהיא בדעתה השפויה לבית חולים וביקשה לבצע את הפרוצדורה הזאת בעצמה.

 2. "נו, באמת. לשיטתך יש סולם מוסרי שהערכים שלך בראשו וליתר מותר לעשות דה-לגיטימציה. ברוך מרזל לא היה אומר את זה טוב יותר, רק שאצלו סולם הערכים פשוט הפוך."

  יש איזה הבדל קטן, ממש פצפון, שאת מתעלמת ממנו. אנא הביאי דוגמא לטרור שמאלני כנגד אלה שעושים להם דה-לגיטימציה.

 3. נדמה לי שלא הבנת את המושג "רלטיביזם" ואת הסרקזם. ואת יודעת מה, אולי הבנת הכל, אבל אני מאוד שלמה עם הסלקטיביות המוסרית שלי, שגורסת שמחלוקת דמוקרטית על ערכים טובה יותר מאשר עמדות גזעניות, ושמילת גברים טובה יותר ממילת נשים, מכל בחינה. בלי להיות ביולוגית גדולה ובלי להתעסק עם הפרטים, רק עם מה שעומד מאחוריהם. לגבי כל דוגמא אחרת – כמו שעושה כל בן אדם שיש לו עולם ערכים לא אבסולוטי ולא רלטיביסטי – אשפוט לגופו.

  (התגובה השתנתה, העמודים נופלים לי, דברים לא נשמרים ובאופן כללי המחשב עושה לי גיהנום כבר כמה שעות, אז אני אפרוש בינתיים). (או אשתלט על המחשב של שוקי עד שהוא יתעצבן ויפנה אותי…)

 4. איזה יופי. פשוט משגע. סלקטיביות מוסרית שכזאת לא ראיתי בחיים שלי. לזכרים מותר לחתוך את איבר המין. לנשים אסור. להטיף למדינה דו-לאומית מותר. למדינה חד-לאומית אסור. כדאי להמשיך עם זה. למה לא לבחור רק צמחוני לראשות העיר ולזרוק ממנה את אוכלי הבשר? או את המעשנים? או את אלה שלא אוהבים חולצות שחורות? נו, באמת. לשיטתך יש סולם מוסרי שהערכים שלך בראשו וליתר מותר לעשות דה-לגיטימציה. ברוך מרזל לא היה אומר את זה טוב יותר, רק שאצלו סולם הערכים פשוט הפוך.

  במקצועי אני ביולוגית. אני לא יודעת למה את מתכוונת כשאת מדברת על מילת גברים ומילת נשים. כדאי שתקחי בחשבון שחלק ניכר ממילות הנשים בעולם הן עשיית חתך בשפתי הנרתיק ולא כריתה מוחלטת של הדגדגן, וזה הרבה פחות גרוע מכריתת כל העורלה אצל הזכר, שלא לדבר על ההשלכות לטווח הרחוק בנושאים הקשורים למחלות בדרכי השתן ולפגיעה בהנאה מינית. אבל כנראה בסולם הערכים שלך יש רק סוג של מילה אחת לכל מין ומילת גברים מוסרית יותר ממילת נשים. כמה קל לקטר על העולם כשהוא מרוח רק בצבעי שחור ולבן ולא צריך ללמוד את הפרטים הקטנים והכל כך משמעותיים האלה.

  ואם פדרמן לא מוצא חן בעינייך את יכולה להוריד אותו מהרשימה ולהכניס במקומו דמות כמו, אני יודעת, מיכאל קליינר. כמה שזכור לי הוא לא בדיוק רצח ערבים בקסבות אבל העמדות שלו הן טרנספריסטיות פרופר. מעניין מה היית אומרת על מועמדות של אחד כזה אם היה מביא לך סל של חלומות ירוקים וחיים חילוניים למכביר.

  סתם צביעות.

 5. לגבי המעשים, צר לי, אבל אני לא מסכימה עם הביקורת שלך. היא קלה מדי, יותר מדי אד הומינם, ולא ממש קשורה לעניין. אבל אם כבר, אז נגיד גם משהו על זה. דמוקרטיה היא בחלקה הגדול דיבורים. גם הסתה מתחילה לרוב מדיבורים, ומהשתקות. אני לפחות לגמרי שלמה עם עצמי במעשי, בדיבורי ובמקום שבו אני נמצאת. השאלה "אבל מה עשית", לנוכח כל כך הרבה מעשים בלי מחשבה שמובילים לאסונות קטנים וגדולים שהתבצעו כאן, כבר שנים רבות לא עושה עלי שום רושם.

  לגבי ההמשך, well, אני באמת מאוד מחבבת רלטיביזם קיצוני ומוחלט. נכון, ויכוח על מה זו ציונות היום והחזקה בעמדות סוציאליסטיות באמת דומים לגמרי ונמצאים באותה רמה מוסרית כמו הדעות הגזעניות והמעשים האלימים של פדרמן. הכל דומה להכל, ואין שום הבדל בין שום דבר. בדיוק, למשל, כמו שמילת גברים זהה לגמרי למילת נשים. אכן, התחסדות, נו. ועוד כזו שנאלצת להשתמש בסילוף זול של דבריהם של תומכי חנין.

 6. אורן אמר משהו מאוד נכון. את יושבת ומגלגלת עיניים ומטיפה מוסר לכולם אבל לא עושה כלום בעצמך. אפילו טלי פחימה, חולת נפש שרואה היום את זביידי כבוגד ומשת,פ של הציונים, הלכה עד אליו כדי להגן עליו ולא הסתפקה רק בנאומים חוצבי להבות ועוד מהמקלדת הנוחה בבית. ומה את בדיוק עשית? אחרי שירצחו מישהו תסתפקי בלהגיד "אמרנו לכם"? זו הייתה התרומה הגדולה שלך להגנת חופש הביטוי?

  מה שמזכיר לי, בעקיפין, את הקמפיין שלכם לדב חנין. כמה פעמים אמרתם שהעמדות שלו בענייני מדינה לא רלוונטיות לחזון העירוני שלו. זה אפילו כבר לא מצחיק. מעניין אם תהיי מוכנה לקבל כלגיטימית את המועמדות של נועם פדרמן אם הוא מחר יתגורר בתל אביב ויכריז על כך. בסך הכל, הרי מה משנות בכלל העמדות שלו לגבי היחסים בין ישראלים ולפשתינים כל זמן שיש לו איזה חזון עירוני אוטופי ומושלם…

  התחסדות, נו.

 7. אורן – אני ממש לא חושבת שהאתר הזה הוא ימני מאוד או לא מתקרב לממדי הסתה שהיו באמצע העשור הקודם. הפעילות שלהם היא מקארתיסטית, וכשהם אומרים "עזרו לנו לעצור את האנשים האלו" הם כמובן לא מתכוונים שמישהו ינסה לפוצץ את שטרנהל במטען צינור, חו"ח. זה סימפטום של הסתה ישירה נגד אנשי אקדמיה. איש אקדמיה נפגע. לא נראה לי שאני נובחת על העץ הלא נכון. ולא, זה ממש לא יותר לגיטימי בעיני לתמוך באקטים של טרור, ועם זאת, חרא אחד לא מצדיק חרא שני. כפי שהימין תמיד אוהב לומר.

  כן, "אמרנו לכם" זו הפואנטה. מה לעזאזל יש עוד לומר, חוץ מלשבת בבית ולחכות למטען הצינור הבא, מאחר וברור שגם מכל קשקושי ההתחסדות הנוכחיים לא יצא שום דבר.

  אלעזר – יש עוד רבים כאן שזוהי המטרה שלהם, רק בלי מדינת ההלכה. המדינה הזאת צריכה הרבה יותר מכמה סרבני מצפון אידיאליסטים כדי לשנות את פניה. היא צריכה המונים שאכפת להם ונמאס להם שמעוניינים בדמוקרטיה ומוכנים לעבוד קשה כדי לעשות דמוקרטיה כדי שתהיה כאן דמוקרטיה.

 8. זה לא ייפסק כל עוד שמאלנים משתפים פעולה עם מתנחלים.

  שמאלנים שעדיין חושבים להגן על מתנחלים בצבא ובמילואים – אולי עכשיו הם יבינו שהם מגנים על האויב שלהם. מטרות המתנחלים והחמאס זהות – חיסולה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית והקמת מדינת הלכה תחתיה. הגיע הזמן שנגן על עצמנו ולא על האויב שלנו.

 9. את מצביעה על אתר ימני מאוד, אבל ממש לא מתקרב לממדי הסתה שהיו באמצע העשור הקודם נגד יצחק רבין וחברי ממשלתי וסיעתו. הם עושים פעילות שאולי לא נעימה לאוזנייך אבל לא חורגת מהלגיטימיות. יותר לגיטימי לתמוך במאבק פלשתיני נגד ישראל שכולל מתאבדים בפיצריות וילדים עם חגורות נפץ?

  את נובחת על העץ הלא נכון. כנראה החמצת בזמן האחרון את האתרים של הגרעין הימני האלים באמת, זה שהוא עדיין מתון דיו כדי להצהיר על עמדותיו באתרים אבל אינו קיצוני דיו כדי לשקף את הסכנה מהמחתרות של שטופי המוח מהישיבות בקבר יוסף ובתפוח שמבקשים בעצמם להפוך לשאהידים יהודיים באמצעות רצח ערבים ובוגדים ללא הבחנה. זה אחד המתונים שבהם: http://hayamin.org/

  בכל מקרה, כתלמיד לשעבר של פרופ' שטרנהל וכתומך בחלק גדול מעמדותיו, אני רואה כאן יותר מקורטוב של צביעות. אפשר לכתוב על סכנות בכל בלוג נידח, אבל זה אינו תחליף למייל ישיר למישהו שמן המפורסמות הוא כי שלומו מאויים על ידי סהרורים מטורפים שבו אומרים מפורשת למאויים שאנחנו מוכנים לבוא ולהגן עליו פיזית. זו שותפות גורל קצת יותר רצינית. אני מניח שאת זה לא עשית. קל מאוד להיות סלון-פציפיסטית ולהטיף מוסר מהמקלדת לכל העולם. אבל צריך לעשות קצת יותר מזה. חבל שכל החוכמה היוצאת מהפוסט הזה היא הווריאציה שלך על "אמרנו לכם".

 10. יצא לי בשעות האחרונות לקרוא לא מעט תגובות של "זה נורא וזה מעשה שלא יעשה" כאשר הדבר מובא כמבוא לכך שהתקשורת רודפת את הימין ומגנה כל פעולה שלו ואילו השמאל גם ככה שולט בממשל ובתקשורת ולכן פשעיו לא נחשפים או עוברים לגליזציה.

השאר תגובה