עוד יומיים: רון חולדאי צריך ללכת

זהו, הגענו לישורת האחרונה (סליחה, שרון), לפחות של הסיבוב הראשון. מילים רבות נשפכו, תוכניות רבות הוצגו, ויכוחים רבים התקיימו, ועכשיו הגיע זמנו של הבוחר לקבוע.

 

ללא קשר לתוצאות שיתקבלו, אני מרגישה שהקמפיין שצץ לו פתאום והלך והתגבר לקידום סיעת עיר לכולנו והמועמד דב חנין היה מדהים מעבר לכל הציפיות, ומעורר תקווה חדשה. אני לא יודעת מתי נראתה פעם אחרונה בישראל התארגנות כזו, מלמטה, ספונטנית, לא ממוסדת, חסרת מימון או גיבוי של כוחות גדולים, שממציאה את עצמה במקום שבו האפתיה והייאוש בדרך כלל שולטים, אבל נדמה לי שזה היה ממש מזמן.

במקום פלגנות והגדרת גבולות ברורים וחד צדדיים ראינו פתאום שיתופי פעולה בלתי צפויים, למען מטרה אחת משותפת – העיר שלנו. אנשים הקדישו ימים כלילות לפעילות אינטנסיבית בהתנדבות מלאה. הרחובות התמלאו פלריגים, ויכוחים ודיונים התנהלו בכל מקום. חגיגת דמוקרטיה שלא נראתה כמותה בבחירות המוניציפליות כבר שנים רבות.

 

אם לשפוט מהתגובה של מטה חולדאי ותומכיו, בעיניהם, זה היה דבר רע מאוד. ההתנהלות השלומיאלית שלהם במהלך כל הקמפיין הוכיחה יותר מכל שממרומי מגדל השן שלהם, הם ציפו לקמפיין רדום לגמרי, עם 27% הצבעה, כמו בפעם שעברה, ולניצחון קל עם 15% מבעלי זכות הבחירה. חולדאי עצמו לא נראה בשטח, ונציגיו סירבו בתוקף ובאופן עקבי לכל בקשה לקיים איתו דיון פתוח בסוגיות. מנהלי הקמפיין שלו נעו בין אגרסיביות בוטה לפאסיב-אגרסיביות נוסח זעקת הקוזאק הנגזל.

 

לא היה אדם פשוט אחד ברחוב שלא הצלחנו לנהל איתו דיון משמעותי בסוגיות שמעניינות את כולם. עם הקמפיינרים של חולדאי, לעומת זאת, לא הצלחנו לקיים דיון כזה אפילו לרגע אחד, מבלי שהם ידרדרו אותו באופן מיידי לכל מיני סיסמאות וספינים זולים, מהתקפות זולות על מידת הפטריוטיזם של המועמד והפצת שקרים לגבי יחסו לסמלי המדינה דרך השוואת תומכיו להכל – מהנאצים ועד החיזבאללה – ועד לניסיון להוקיע את ההתארגנות הדמוקרטית המסיבית והמחוייבת הזאת כ"טרנד" או "הייפ". פוליטיקאים ותיקים וחדשים חשפו את צביעותם ואת האנטגוניזם שלהם לדמוקרטיה אמיתית בריש גלי. לא מפתיע במיוחד, אבל בכל זאת מצער.

 

רון חולדאי צריך ללכת. יש סיבות רבות שקשורות לענייני מדיניות שבגללן הוא צריך ללכת, אבל יש סיבה אחת שעולה על כולן. רון חולדאי צריך ללכת, מאחר והוא שכח מה זו עיר ומה זה להיות ראש עיר. במהלך השנים הלא מעטות שאני חיה בעיר הזאת תחת כהונתו של חולדאי, לא זכורה לי פעם אחת שפניתי לעירייה (ואני ממש לא מטרידנית, אלא פונה רק כשיש בעייה אמיתית) וקיבלתי מענה, הסבר או התייחסות אמיתית לבעייתי. רוב הפעמים שבהן פניתי לעירייה (כאשר אחת מהן, אגב, הייתה כשהיה לי נחש צפע בחצר כשלושה מטרים מחלון דירתי) שמעתי מעובדיו למה זה לא באחריות העירייה ולמה הם לא יכולים לעזור לי ושאסתדר לבד. ארנונה, לעומת זאת, הם ידעו לגבות.

 

לצד כל מיני שיפורי תשתיות נחמדים שבוצעו, ראיתי עם השנים התרבות מדהימה של תיקוני תשתיות מתעמרים, כמו צמצום מספר מקומות החנייה באמצעות הוספת כל מיני גושי בטון ביזאריים, תיקוני תשתיות שהתמקדו בחזית שאפשר לראות על חשבון המשך ההזנחה של מה שאי אפשר לראות, השקעה באזורים מסויימים וצמצום ההשקעה באזורים אחרים, קיצוץ בתקציבי הרווחה, החינוך, הבריאות, ועוד. והמגדלים, נאמר עליהם כל כך הרבה, ועדיין יש לציין את הפגיעה הקשה שהם גורמים במקומות שבהם הם נבנים – נגיד, ליד הבית שלי – הרעש, חסימת האוויר והאור, הכיעור המדהים של פאלוס גדול תקוע באמצע שכונת מגורים קטנה (ללא כל מחשבה ולו הקטנה ביותר על סוגיות של משהו כמו תכנון עירוני, למשל), הגדלת התנועה במקומות פקוקים גם כך, ומה לא.

 

לחולדאי יש כל מיני תשובות על הטענות האלו. חלקן הגיוניות יותר, וחלקן פשוט לא קשורות למציאות. אבל זו לא הבעייה. הבעייה היא שהוא נותן את התשובות האלו אך ורק לעיתונאים, תושבים או קהלים שאוהדים אותו, ומתעלם, מזלזל וממעיט בערכם של מתנגדיו ומתחריו. היהירות הזאת, האטימות הזאת, חוסר ההקשבה וחוסר הנכונות לדיאלוג הזאת, היא הסיבה שבגללה האיש הזה צריך לחזור לביתו היקר והמפואר, ולעשות חשבון נפש. עיר היא תושביה, ולא בנייניה וכבישיה. עירייה היא ספקית שירות לבני אדם, ולא חברת תשתיות ונדל"ן.

 

גם אם לא נצליח לעורר באופן מלא מערכת פוליטית שנרקבת כבר שנים רבות ולפרוץ דרך חומות הייאוש וחוסר התקווה שהלכו ונבנו כמו אבנית בת עשור, לפחות עשינו כאן צעד ראשון של בנייה מחדש ושיקום האמון – של התושבים בעצמם. ללא קשר לתוצאות הבחירות, מה שהתחיל כאן לא יסתיים ב-11.11.

 

5 תגובות בנושא “עוד יומיים: רון חולדאי צריך ללכת

 1. "גם אם לא נצליח לעורר באופן מלא מערכת פוליטית שנרקבת כבר שנים רבות ולפרוץ דרך חומות הייאוש וחוסר התקווה שהלכו ונבנו כמו אבנית בת עשור, לפחות עשינו כאן צעד ראשון של בנייה מחדש ושיקום האמון – של התושבים בעצמם. ללא קשר לתוצאות הבחירות, מה שהתחיל כאן לא יסתיים ב-11.11. "

  אני חושב שכבר עשינו צעד חשוב קדימה. ותעיד הסערה בבלוגספרה, וגם בעיתונות – כעת נותר לראות את גודל ההשפעה המיידי ברחוב. את ההשעה הארוכה יותר יקח יותר זמן לראות

 2. כל מילה אמת לאמיתה. המגמה העולמית לחשוף את פגעי הקפיטליזם במערומיהם המכוערים הגיעה גם לכאן. חולדאי צריך להבין שזה כבר לא עובד. ואם הוא לא מסוגל להחליף את הדיסקט הזה אז שילך הביתה. גם אם הוא יבחר שוב, הוא יהיה אידיוט אם ימשיך במגמה הזאת כשיש ברקע מיתון עולמי.

 3. מבחוץ ההישגים שלכם בשבועות האחרונים נראים מדהימים, נותר רק לקוות שגם יתרגמו בקלפי.

  בלי קשר – לקרוא למגדל שלהם מגדל שן זאת מחמאה מיותרת. (-:

 4. תתחדשי !
  אכסניה נאה.
  אתמול הייתי במסיבה , ושמעתי מהצד שני אנשים ממש לא פוליטיים, אנשים מן הישוב, מדברים על הבחירות בתל אביב, ומצהירים שהם הולכים לתמוך בחנין. זה סקר די עלוב, אבל הבאז כבר הושג, עכשיו נשאר רק לגרור אנשים לקלפי.

השאר תגובה